MKP385191200JC02R0
Mfr.Part #
MKP385191200JC02R0
Description
CAP FILM 910PF 5% 2KVDC RADIAL
Length :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
910pF
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage - Rated AC :
700V
Voltage - Rated DC :
2000V 2kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
4.0132mm
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
PC Pins
MKP385 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2000V 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385191200JC02R0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.