MKP385191160JD02W0
Mfr.Part #
MKP385191160JD02W0
Description
CAP FILM 910PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
550V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
910pF
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
12.4968mm
Width :
4.0132mm
MKP385 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385191160JD02W0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.