MKP385191160JD02G0
Mfr.Part #
MKP385191160JD02G0
Description
CAP FILM 910PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Capacitance :
910pF
Voltage - Rated AC :
550V
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.0132mm
MKP385 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385191160JD02G0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.