MKP385191125JCI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385191125JCI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 910PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Capacitance :
910pF
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Series :
MKP385
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
450V
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Width :
3.9878mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
10.0076mm
MKP385 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385191125JCI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.