MKP385191125JC02G0
Mfr.Part #
MKP385191125JC02G0
Description
CAP FILM 910PF 5% 1.25KVDC RAD
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
450V
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Capacitance :
910pF
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Width :
3.9878mm
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Published :
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385191125JC02G0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.