MKP385191100JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385191100JCI2B0
Description
CAP FILM 910PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
910pF
Packaging :
Bulk
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
350V
Published :
Width :
2.9972mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
MKP385 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385191100JCI2B0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.