MKP385191100JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385191100JCA2B0
Description
CAP FILM 910PF 5% 1KVDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Width :
2.9972mm
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Length :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
910pF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
MKP385 910pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385191100JCA2B0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.