MKP385182250JII2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385182250JII2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 820PF 5% 2.5KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
22.5044mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Length :
26.0096mm
Published :
Voltage - Rated AC :
900V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Series :
MKP385
Width :
5.9944mm
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
820pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182250JII2B0 Overview
Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.