MKP385182160JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385182160JDM2B0
Description
CAP FILM 820PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Capacitance :
820pF
Tolerance :
±5%
Width :
4.0132mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
550V
Packaging :
Bulk
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182160JDM2B0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.