MKP385182160JDI2B0
Mfr.Part #
MKP385182160JDI2B0
Description
CAP FILM 820PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Capacitance :
820pF
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
550V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.0132mm
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
110°C
Published :
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182160JDI2B0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.