MKP385182160JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385182160JDA2B0
Description
CAP FILM 820PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Width :
4.0132mm
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
550V
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
820pF
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182160JDA2B0 Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.