MKP385182160JD02W0
Mfr.Part #
MKP385182160JD02W0
Description
CAP FILM 820PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Length :
12.4968mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Pitch :
10.0076mm
Width :
4.0132mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
820pF
Voltage - Rated AC :
550V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182160JD02W0 Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.