MKP385182160JD02G0
Mfr.Part #
MKP385182160JD02G0
Description
CAP FILM 820PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Capacitance :
820pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
550V
Width :
4.0132mm
Length :
12.4968mm
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182160JD02G0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.394 10.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.