MKP385182125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385182125JCM2B0
Description
CAP FILM 820PF 5% 1.25KVDC RAD
Capacitance :
820pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Voltage - Rated AC :
450V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
2.9972mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Packaging :
Bulk
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182125JCM2B0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.