MKP385182125JCI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385182125JCI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 820PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Width :
2.9972mm
Max Operating Temperature :
110°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Length :
10.0076mm
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
820pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
Published :
Packaging :
Bulk
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP385
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
450V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182125JCI2B0 Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.