MKP385182125JC02G0
Mfr.Part #
MKP385182125JC02G0
Description
CAP FILM 820PF 5% 1.25KVDC RAD
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Width :
2.9972mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
820pF
Length :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Voltage - Rated AC :
450V
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182125JC02G0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.