MKP385182100JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385182100JCI2B0
Description
CAP FILM 820PF 5% 1KVDC RADIAL
Film Capacitors
Published :
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
350V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
820pF
Length :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Width :
2.9972mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.493mm
MKP385 820pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385182100JCI2B0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.