MKP385175160JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385175160JDM2B0
Description
CAP FILM 750PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Voltage - Rated AC :
550V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Width :
4.0132mm
Capacitance :
750pF
MKP385 750pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385175160JDM2B0 Overview
This electrical device has a 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.