MKP385175160JDI2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385175160JDI2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 750PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
550V
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Width :
4.0132mm
Capacitance :
750pF
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
MKP385
Max Operating Temperature :
110°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
MKP385 750pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385175160JDI2B0 Overview
Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.