MKP385175160JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385175160JDA2B0
Description
CAP FILM 750PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
750pF
Length :
12.4968mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
550V
Tolerance :
±5%
Published :
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Width :
4.0132mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 750pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385175160JDA2B0 Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.