MKP385175125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385175125JCM2B0
Description
CAP FILM 750PF 5% 1.25KVDC RAD
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
450V
Width :
2.9972mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Capacitance :
750pF
Published :
MKP385 750pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385175125JCM2B0 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.