MKP385175125JC02G0
Mfr.Part #
MKP385175125JC02G0
Description
CAP FILM 750PF 5% 1.25KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
450V
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
2.9972mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Capacitance :
750pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
MKP385 750pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385175125JC02G0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.