MKP385175100JC02W0
Mfr.Part #
MKP385175100JC02W0
Description
CAP FILM 750PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
750pF
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
350V
Width :
2.9972mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
110°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
MKP385 750pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385175100JC02W0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.