MKP385168160JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385168160JDM2B0
Description
CAP FILM 680PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
680pF
Voltage - Rated AC :
550V
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
4.0132mm
Length :
12.4968mm
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385168160JDM2B0 Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.