MKP385168160JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385168160JDA2B0
Description
CAP FILM 680PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
680pF
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
550V
Packaging :
Bulk
Width :
4.0132mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385168160JDA2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.