MKP385168160JC02R0
Mfr.Part #
MKP385168160JC02R0
Description
CAP FILM 680PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
4.0132mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
550V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
680pF
Length :
12.4968mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Published :
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385168160JC02R0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.