MKP385168160JC02H0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385168160JC02H0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 680PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
12.4968mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated AC :
550V
Mounting Type :
Through Hole
Width :
4.0132mm
Capacitance :
680pF
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Series :
MKP385
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Published :
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385168160JC02H0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.