MKP385168125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385168125JCM2B0
Description
CAP FILM 680PF 5% 1.25KVDC RAD
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
7.493mm
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Bulk
Length :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
450V
Width :
2.9972mm
Capacitance :
680pF
Published :
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385168125JCM2B0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.