MKP385168125JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385168125JCI2B0
Description
CAP FILM 680PF 5% 1.25KVDC RAD
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
680pF
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
1250V 1.25kV
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Voltage - Rated AC :
450V
Tolerance :
±5%
Published :
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1250V 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized
MKP385168125JCI2B0 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.