MKP385168125JC02G0
Mfr.Part #
MKP385168125JC02G0
Description
CAP FILM 680PF 5% 1.25KVDC RAD
Radial
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated AC :
450V
Width :
2.9972mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
680pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
10.0076mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385168125JC02G0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.