MKP385168100JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385168100JCM2B0
Description
CAP FILM 680PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
680pF
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
1kV
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
350V
Width :
2.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
10.0076mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385168100JCM2B0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.