MKP385168100JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385168100JCA2B0
Description
CAP FILM 680PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
680pF
1 (Unlimited)
Width :
2.9972mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
350V
Packaging :
Bulk
Length :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385168100JCA2B0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.