MKP385168100JC02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385168100JC02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 680PF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
680pF
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
350V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Length :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.9972mm
Series :
MKP385
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
1kV
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
MKP385 680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385168100JC02W0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.