MKP385162250JII2B0
Mfr.Part #
MKP385162250JII2B0
Description
CAP FILM 620PF 5% 2.5KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Capacitance :
620pF
Length :
26.0096mm
Width :
5.9944mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
900V
Package / Case :
Radial
MKP385 620pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385162250JII2B0 Overview
This electrical device has a 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.