MKP385162160JDA2B0
Mfr.Part #
MKP385162160JDA2B0
Description
CAP FILM 620PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
4.0132mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
550V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
620pF
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Length :
12.4968mm
Package / Case :
Radial
MKP385 620pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385162160JDA2B0 Overview
There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.