MKP385162125JCM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385162125JCM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 620PF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
110°C
Capacitance :
620pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
7.493mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
2.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Mounting Type :
Through Hole
Length :
10.0076mm
Published :
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
450V
Series :
MKP385
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Package / Case :
Radial
MKP385 620pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385162125JCM2B0 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.