MKP385162125JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385162125JCA2B0
Description
CAP FILM 620PF 5% 1.25KVDC RAD
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitance :
620pF
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
450V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Length :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±5%
Width :
2.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
1 (Unlimited)
MKP385 620pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385162125JCA2B0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.