MKP385162100JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385162100JCM2B0
Description
CAP FILM 620PF 5% 1KVDC RADIAL
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
2.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated AC :
350V
Tolerance :
±5%
Capacitance :
620pF
Length :
10.0076mm
Packaging :
Bulk
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
MKP385 620pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385162100JCM2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.