MKP385162100JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385162100JCI2B0
Description
CAP FILM 620PF 5% 1KVDC RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated AC :
350V
Capacitance :
620pF
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tolerance :
±5%
Length :
10.0076mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
MKP385 620pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385162100JCI2B0 Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.