MKP385162100JCA2B0
Mfr.Part #
MKP385162100JCA2B0
Description
CAP FILM 620PF 5% 1KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated AC :
350V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
2.9972mm
Length :
10.0076mm
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Capacitance :
620pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
ROHS3 Compliant
MKP385 620pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385162100JCA2B0 Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.