MKP385162100JC02W0
Mfr.Part #
MKP385162100JC02W0
Description
CAP FILM 620PF 5% 1KVDC RADIAL
Width :
2.9972mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
10.0076mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
350V
Published :
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
620pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MKP385 620pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385162100JC02W0 Overview
Electrical devices have 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.