MKP385156160JDM2B0
Mfr.Part #
MKP385156160JDM2B0
Description
CAP FILM 560PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Voltage - Rated AC :
550V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
560pF
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Max Operating Temperature :
110°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Length :
12.4968mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Width :
4.0132mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
MKP385 560pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385156160JDM2B0 Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.