MKP385156160JD02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP385156160JD02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 560PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
560pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
12.4968mm
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MKP385
Published :
Termination :
PC Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
550V
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±5%
Width :
4.0132mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MKP385 560pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385156160JD02W0 Overview
A 0.394 10.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~110°C, the device can be operated.