MKP385156160JD02G0
Mfr.Part #
MKP385156160JD02G0
Description
CAP FILM 560PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
550V
Lead Pitch :
10.0076mm
Length :
12.4968mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
560pF
Width :
4.0132mm
Published :
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
MKP385 560pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385156160JD02G0 Overview
0.394 10.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~110°C degrees Celsius.