MKP385156160JC02H0
Mfr.Part #
MKP385156160JC02H0
Description
CAP FILM 560PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated AC :
550V
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Operating Temperature :
110°C
Tolerance :
±5%
Width :
4.0132mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Published :
MKP385 560pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385156160JC02H0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.