MKP385156100JCI2B0
Mfr.Part #
MKP385156100JCI2B0
Description
CAP FILM 560PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Bulk
Length :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
110°C
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.9972mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
350V
MKP385 560pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1kV-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385156100JCI2B0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.