MKP385151160JD02G0
Mfr.Part #
MKP385151160JD02G0
Description
CAP FILM 510PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.4968mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Width :
4.0132mm
Capacitance :
510pF
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Voltage - Rated AC :
550V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Operating Temperature :
110°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
MKP385 510pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385151160JD02G0 Overview
Lead spacing is 0.394 10.00mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.