MKP385151160JC02R0
Mfr.Part #
MKP385151160JC02R0
Description
CAP FILM 510PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Tolerance :
±5%
Length :
12.4968mm
Voltage - Rated AC :
550V
Size / Dimension :
0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
Capacitance :
510pF
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
4.0132mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
MKP385 510pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385151160JC02R0 Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~110°C is suitable for operation of the device.