MKP385151125JCM2B0
Mfr.Part #
MKP385151125JCM2B0
Description
CAP FILM 510PF 5% 1.25KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated AC :
450V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Length :
10.0076mm
Width :
2.9972mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
510pF
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
110°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
MKP385 510pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385151125JCM2B0 Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.