MKP385151125JC02G0
Mfr.Part #
MKP385151125JC02G0
Description
CAP FILM 510PF 5% 1.25KVDC RAD
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
2.9972mm
Voltage - Rated DC :
1.25kV
Voltage - Rated AC :
450V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Max Operating Temperature :
110°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
510pF
Length :
10.0076mm
MKP385 510pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP385151125JC02G0 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.